Наші проекти

«Зернятко Надії»


     Днями у видавництві Свічадо побачила світ книжка “Зернятко Надії” – перша збірка художніх творів для дітей про Голодомор. Ініціатором її видання став СУМ в Україні і журнал «Крилаті», а упорядницею виступила наша подруга Людмила Юрченко. «Зернятко Надії» - це збірка прозових і поетичних творів, які допоможуть дітям дізнатися про Голодомор, не травмуючи їхньої психіки страшними подробицями та недосяжними для дитячого розуміння речами. І таке видання буде доречним, коли наближаються сумні роковини трагедії, що забрала життя мільйонів невинних жертв в Україні.

     Дорослі дізнаються про Голодомор з газет, телебачення, книжок чи з розповідей іще живих свідків. Але для наших дітей бракує відповідних художніх творів, на основі яких можна розповісти їм про цю жахливу добу нашої історії, яка хоч і болюча, але є дуже важливою у формуванні історичної пам'яті. Оскільки дитяча психіка особливо вразлива, важливо так висвітлювати ті трагічні події, аби маленькі читачі без агресивних сцен і натуралістичних подробиць могли відкривати для себе непрості сторінки нашої історії. 

     «Ми спробували підшукати зрозумілі дітям образи, потрібні слова і жанри для різного віку. Також ми намагалися підійти до цієї трагедії з позиції оптимістичної, щоб не виникало у дитячих серцях зневіри та розпачу. Щоб кожен із них знав, що його доля у його руках», - каже подруга Людмила.

     Саме таке завдання ставили перед собою ініціатори проекту "Зернятко Надії: дітям про Голодомор" – Спілка Української Молоді в Україні і журнал “Крилаті”, який підтримали письменники з усієї України та діаспори. На основі надісланих на спеціальний конкурс матеріалів за допомогою педагогів і психологів-консультантів був сформований однойменний збірник. А днями, за підтримки Львівської міської ради, він і був надрукований.

     Сучасним дітям при теперішньому продуктовому розмаїтті складно повністю осягнути значення слів «голод», «голодомор». Тому перший розділ книжки базується на принципах казкотерапії, що вводить маленького читача у країну звичних для нього казкових героїв: білочок, зайчиків, їжачків тощо. Діти прагнуть скористатися позитивним досвідом персонажів і віднайти свої власні життєві стратегії. Ототожнюючи себе з головним героєм, що знаходить вихід зі складних ситуацій, демонструючи любов до ближнього, проявляючи милосердя - дитина засвоює певні моральні цінності та норми поведінки.

     Оповідання і нариси, що увійшли до другого розділу, завдяки емоційному компонентові проведуть юного читача через суб’єктивне переживання страшної історичної дійсності. Але все сконструйовано таким чином, щоб у результаті вивести дитину на позивний досвід і позитивну життєву стратегію.

     Твори, вміщені в добірці, розраховані на дітей різного віку – від дитячого садочка до середньої школи. Книжка стане у нагоді батькам для родинного читання і педагогам для «уроків пам’яті». Приємно, що наше видання схвалило Міністерство освіти України, надавши йому гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України».